chrzestNawrócenie do Chrystusa związane jest z chrztem, i to nie tylko dlatego, że taka jest praktyka Kościoła, ale z woli Chrystusa, który posłał uczniów, aby nauczali narody i chrzcili je, a także z wynikającej z samej istoty rzeczy potrzeby otrzymania pełni nowego życia w Nim: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci - mówi Jezus do Nikodema - jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego" (J 3, 5).

Chrzest odradza nas do życia dzieci Bożych, jednoczy nas z Jezusem Chrystusem, namaszcza w Duchu Świętym: nie jest on przeto zwykłym przypieczętowaniem nawrócenia, niejako zewnętrznym znakiem ukazującym je i potwierdzającym, ale jest sakramentem, który oznacza i urzeczywistnia nowe narodzenie z Ducha, ustanawia realne i nierozerwalne więzy z Przenajświętszą Trójcą, czyni członkami Chrystusa i Jego Kościoła (Jan Paweł II, Encyklika "Redemptoris missio" nr 47).

Przygotowanie do chrztu

Przygotowanie do chrztu odbywa się podczas rozmowy w biurze parafialnym. Dobrze byłoby, gdyby w czasie spisywania aktu chrztu byli obecni oboje rodzice dziecka i rodzice chrzestni.

Dane kandydata do chrztu (akt urodzenia)
Na podstawie aktu urodzenia, sporządzonego w USC, wpisujemy dane kandydata do chrztu w księgach metrykalnych parafii.
Rodzice powinni udokumentować zawarcie sakramentu małżeństwa.

Dane rodziców i chrzestnych
Imię i nazwisko chrzestnego i chrzestnej.
Wiek oraz adres zamieszkania.
Jeżeli chrzestni są z innej parafii należy przedłożyć  zaświadczenie moralności od proboszcza parafii zamieszkania (zamieszkanie to nie to samo co zameldowanie !!!) o dopuszczeniu do pełnienia godności ojca chrzestnego lub matki chrzestnej.

Chrzest dzieci z innej parafii
Aby ochrzcić dziecko z innej parafii, należy prosić proboszcza parafii, w której dziecko wraz z rodzicami zamieszkuje o zgodę na chrzest dziecka poza parafią zamieszkania.

Gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego
Po rozmowie z proboszczem - chrzest może się odbyć. W takim przypadku dziecko powinno być ochrzczone w parafii zamieszkania rodziców dziecka, natomiast rodzice chrzestni przystępują do komunii św. po wcześniejszym skorzystaniu z sakramentu pokuty.

Ustalenie terminu chrztu
Termin chrztu ustalamy w biurze parafialnym. Chrzty w naszej parafii udzielane są w soboty.

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU
05.12.2021 r.

1. Dziś druga niedziela Adwentu.
    Trwamy w radosnym czasie oczekiwania na spotkanie z Panem. Jednocześnie już po
    raz 22. obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.
    Wpieramy modlitwą wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą.
    Część naszych ofiar przeznaczymy na ten cel.
    Wszystkim Ofiarodawcom składam podziękowanie – Bóg Zapłać.

2. Dzisiaj o godz. 14-tej wyjeżdżamy do kina.

3. Jutro, w poniedziałek, 6 grudnia, w liturgii przypada wspomnienie Świętego Mikołaja,
    biskupa. To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami. Niech nie zabraknie życzliwości
    i dobroci wobec wszystkich, szczególnie najbardziej potrzebujących.

4. W środę, 8 grudnia, będziemy obchodzili uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej
    Maryi Panny. W tym dniu Kościół upamiętnia tajemnicę Maryi, która jako jedyna z ludzi
    została poczęta bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta prawda wiary towarzyszy Kościołowi
    od samego początku.
    Na Mszy św. o godz. 17-tej poświęcimy medaliki dzieciom z kl. III.

5. Roraty: poniedziałek, wtorek i czwartek. Dębionek: środa i piątek o godz. 16-tej.

6. Zachęcamy także do korzystania ze spowiedzi świętej. Codziennie kapłani posługują w
    konfesjonale przed Msza Świętą. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnie dni Adwentu.

7. Po Mszach Świętych można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
    Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy.
    W zakrystii są także do nabycia pobłogosławione opłatki.

8. Wszystkich parafianom i gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia
    życzymy wzrastania w miłości ku Bogu, który uczynił dla nas wielkie rzeczy, oraz opieki
    Niepokalanej.

9. Zmarłym w ostatnim czasie wypraszajmy łaskę nieba: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,
    a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

10. Wszystkim dziękuję za wszelką pomoc, życzliwość, pracę, ofiarność na rzecz parafii.
     Dziękuję za dary na plebanię.
     Zdrowego i bezpiecznego tygodnia.
     Miłej i rodzinnej niedzieli.
     Wszystkim Szczęść Boże.

Ks. proboszcz