papczynskiPapież Franciszek kanonizował polskiego duchownego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, Stanisława Papczyńskiego. W uroczystości uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz delegacja Episkopatu Polski.

„Troszczył się o ubogich, chorych i umierających, wspierał przytułki i szpitale, pocieszał strapionych, upominał się o odrzuconych i traktowanych niesprawiedliwie” – napisali biskupi o ojcu Stanisławie Papczyńskim, który 5 czerwca został ogłoszony świętym. „Kanonizacja błogosławionego ojca Stanisława Papczyńskiego jest zaproszeniem, abyśmy na nowo przyjęli miłosierdzie Boga i odnowili łaskę naszego chrztu, abyśmy na darmową miłość Boga odpowiedzieli miłością wobec Niego i miłosierdziem wobec żyjących i umarłych” – podkreślili biskupi w liście pasterskim.
    Ojciec Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. W wieku 23 lat wstąpił do zakonu pijarów. Jest założycielem pierwszego polskiego zakonu męskiego – Zgromadzenia Księży Marianów. Jak czytamy w liście biskupów, był wybitnym kaznodzieją, mistrzem życia duchowego, wykładowcą retoryki i pisarzem. Zmarł w opinii świętości w Górze Kalwarii 17 września 1701 roku. Jest m.in. patronem dzieci nienarodzonych i rodziców, pragnących potomstwa.

Modlitwa do Pana Jezusa - znaleziona w Grobie Zbawiciela

jezuswgrobieO najsłodszy Panie Jezu Chryste, oddaję się Tobie dnia dzisiejszego i na zawsze, a osobliwie w godzinie śmierci mojej. Do nieskończonej dobroci Twojej odwołuję się. Rany Twoje Najświętsze niech mi będą spoczynkiem. Woda i Krew, które płynęły z Najświętszego Serca Twojego, niechaj mnie bronią na strasznym sądzie Twoim.