malzenstwoPrzymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu” (Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 1055 § 1).
Związek małżeński zawarty w Kościele Katolickim jest sakramentem, który z woli Bożej i ustanowienia Chrystusa jest nierozerwalny.
Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela.

Przygotowanie do zawarcia Sakramentu Małżeństwa obejmuje trzy etapy:

-przygotowanie dalsze /wychowanie w rodzinie i szkolna katecheza/
-przygotowanie bliższe katecheza parafialna /”kurs przedmałżeński”/
-przygotowanie bezpośrednie /katecheza przedślubna, spisanie protokołu kanonicznego badania
  narzeczonych, spotkania w poradnictwie rodzinnym, sakrament pokuty/.

Kandydaci do małżeństwa powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed ślubem w celu załatwienia formalności przedmałżeńskich.

Formalności prawne poprzedzające zawarcie małżeństwa załatwia się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Narzeczeni ponadto przedkładają następujące dokumenty:

- Metrykę chrztu św. z zapisem o przyjęciu sakramentu bierzmowania
    - Dowód osobisty
    - Ksero ostatniego świadectwa katechizacji szkolnej
    - Zaświadczenie o ukończeniu „kursu przedmałżeńskiego”
    - Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku małżeństwa konkordatowego)
    - Dane personalne świadków ślubu: imię, nazwisko, wyznanie, wiek, adres zamieszkania.

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU
29.11.2020 r.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski.
    Na każdej Mszy św. święcimy opłatki wigilijne i błogosławimy świece.
    Można nabywać w zakrystii czy w biurze parafialnym.

2. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana.
    Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów.
    Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia
    Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem
    i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem
    adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne
    zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

3. Roraty we wtorek i czwartek o godz. 17:00, w Dębionku  w środę o godz. 16:00.

4. W tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota m-ca.
    Do chorych udaję się w piątek od godz. 9:00 tylko na telefoniczne zgłoszenia, bądź ustne
    potwierdzenia w zakrystii.

5. Na progu Adwentu serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty.
    W niedzielę 6-tego grudnia wspominamy Świętego Mikołaja Biskupa. Tradycyjnie obdarujemy
    prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi
    nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się
    ich wyparli. Niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich
    intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego świętego.
    W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się
    Jej Niepokalanemu Sercu.

6. Wszystkim dziękuję za jakąkolwiek pracę, pomoc, życzliwość i ofiarność na rzecz parafii i plebanii.
    Dziękuję za wieniec adwentowy, za dekorację i zmianę obrusów.
    Solenizantom i Jubilatom składam najlepsze życzenia...
    Zdrowego i bezpiecznego tygodnia.
    Miłej niedzieli.
    Wszystkim Szczęść Boże.