chorychSakrament Chorych - obok Pokuty i Eucharystii - należy do sakramentów uzdrowienia chrześcijańskiego. Udzielany jest podczas liturgii w Dniu Chorego 11 lutego i na wezwanie - o każdej porze dnia i nocy - zwłaszcza w niebezpieczeństwie śmierci.
Wizyta kapłana w domu chorego z posługą sakramentalną odbywa się w pierwszy piątek miesiąca - zgłoszenia do comiesięcznych wizyt przyjmowane są w biurze parafialnym w godzinach urzędowania telefonicznie lub przez osoby trzecie - w nagłych przypadkach:
proszę o osobiste lub telefoniczne zgłoszenie posługi sakramentalnej kapłana.

Biblijną podstawą tego sakramentu jest tekst z Listu świętego Jakuba Apostoła, który mówi: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana.
A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone".  Pierwszym skutkiem tego sakramentu jest łaska umocnienia, pokoju i odwagi, by przyjmujący go przezwyciężył trudności związane z chorobą lub niedołęstwem starości. Namaszczenie chorych ma także głęboki sens teologiczny: chory poprzez swoje cierpienie jednoczy się z męką Chrystusa. Jan Paweł II zaleca, aby do tego sakramentu podchodzić w duchu wielkiego zaufania, tak jak trędowaty w Ewangelii.
Jak należy przygotować pokój chorego na udzielenie mu Sakramentów świętych?
Jeśli warunki na to pozwalają, powinien być przygotowany stół, na nim krzyż, płonące świece, woda święcona, kropidełko. Gdy ma być udzielany Sakrament Chorych, powinna być także położona na tym stole wata (ewentualnie kawałeczek chleba czy trochę soli). Służą one księdzu do wytarcia palców po namaszczeniu olejem chorych. Po wyjściu księdza, z szacunku dla rzeczy poświęconych, należałoby tę watę, chleb czy sól spalić. Dobrze jest przygotować także szklankę z wodą (ewentualnie łyżkę) z myślą o chorym, żeby mu było łatwiej spożyć Komunię św. Warto też chorym przypomnieć, że obowiązuje ich post 15. minutowy (w razie niebezpieczeństwa śmierci post nie obowiązuje), a przyjmowanie leków czy picie wody takiego postu nie łamią. Gdy chory ma słaby słuch, należy zapewnić warunki dla jego swobodnej Spowiedzi św.

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU
29.11.2020 r.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski.
    Na każdej Mszy św. święcimy opłatki wigilijne i błogosławimy świece.
    Można nabywać w zakrystii czy w biurze parafialnym.

2. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana.
    Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów.
    Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia
    Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem
    i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem
    adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne
    zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

3. Roraty we wtorek i czwartek o godz. 17:00, w Dębionku  w środę o godz. 16:00.

4. W tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota m-ca.
    Do chorych udaję się w piątek od godz. 9:00 tylko na telefoniczne zgłoszenia, bądź ustne
    potwierdzenia w zakrystii.

5. Na progu Adwentu serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty.
    W niedzielę 6-tego grudnia wspominamy Świętego Mikołaja Biskupa. Tradycyjnie obdarujemy
    prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi
    nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się
    ich wyparli. Niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich
    intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego świętego.
    W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się
    Jej Niepokalanemu Sercu.

6. Wszystkim dziękuję za jakąkolwiek pracę, pomoc, życzliwość i ofiarność na rzecz parafii i plebanii.
    Dziękuję za wieniec adwentowy, za dekorację i zmianę obrusów.
    Solenizantom i Jubilatom składam najlepsze życzenia...
    Zdrowego i bezpiecznego tygodnia.
    Miłej niedzieli.
    Wszystkim Szczęść Boże.